Carli Suspension AS-DLVLSPKG-CS20IFP-B 2.0 IFP Front & Rear Shocks
SKU CLI-AS-DLVLSPKG-CS20IFP-B
Original price
Product Availability
  • Warehouse
    Usually ships out same or next business day
    In Stock
    10+ available
Tailored specifically for the Ram 3500 diesel, Carli's proprietary tuning takes into account the truck's weight and is optimized to work with Carli leveling springs, ensuring a smooth and controlled ride. The corrosion-resistant 2.0 aluminum body adds a durable, long-lasting finish and maintains a clean aesthetic. These shocks also offer improved suspension travel compared to the factory setup, providing 9.5" of travel up front and 11" at the rear.
Compatible with Ram 2500 diesel trucks with a 2.5" front lift, these shocks are not compatible with factory rear air ride systems.
Features:
  • Carli SPEC 2.0" Internal Reservoir (IFP) Shocks, Front and Rear
  • 9.5" Front And Rear Travel
  • Compatible With 2.5" Carli Front Coil Springs And Factory Rear Springs