Carli Suspension AS-DLVLSPKG-CS20RR-A Backcountry 2.0 Remote Reservoir Front & Rear Shocks
SKU CLI-AS-DLVLSPKG-CS20RR-A
Original price
Product Availability
  • Warehouse
    Usually ships out same or next business day
    In Stock
    10+ available
Slightly softer than a Pintop shock package, these 2.0" shocks offer excellent off-road capabilities for their size. The shock tune is matched to the Carli 2.5" Front Coil Springs and Factory Rear Coil Springs, providing optimal ride quality both on and off the pavement.
Features:
  • Carli Spec 2.0" Remote Reservoir Shocks (Front & Rear)
  • 9.5" Front And Rear Wheel Travel For Improved Suspension Performance
  • Compatible With 2.5" Carli Front Coil Springs And Factory Rear Coil Springs For Optimized Performance And Ride Quality